Biuro Prasowe
TVN I DISCOVERY POLSKA

tel. (+48) 22 856 60 60    fax. (+48) 22 856 64 95

Informacje prasowe

Do pobrania
więcej »
Kontakt
Kontakt dla widzów
e-mail: widzowie@tvn.pl
tel. (+48) 22 856 61 61
Biuro Prasowe
e-mail: press@tvn.pl

tel. (+48) 22 856 60 60
fax. (+48) 22 859 65 94
RSS

Specjalna ramówka Discovery Historia - 11 listopada

Data publikacji: 6 listopada 2018 Data aktualizacji: 6 listopada 2018 RSS
Specjalna oferta programowa DISCOVERY HISTORIA utworzona z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przybliży widzom ważne wydarzenia i zasłużonych ludzi, którzy na stałe zapisali się na kartach naszej historii. Ciekawe programy, wybitne osobowości, a wśród nich Ci znani, m.in. generał Sikorski, generał Skalski, jak również Ci, o których wiele nie wiemy, a którzy dla naszej historii są niezwykle ważni jak pułkownik House czy zdolni piloci i naukowcy. Czas wyjaśnić to, co niewyjaśnione i poznać nieznane fakty.

POCZĄTKI POLSKIEJ AWIACJI (emisja godz. 10:00) Fascynujące losy polskiego lotnictwa, które zapisało się złotymi zgłoskami w historii światowej aeronautyki. W sześcioodcinkowej serii poznamy Polaków obdarzonych wybitnymi zdolnościami i ich, równie wybitne, osiągnięcia. Konstruktor, Czesław Tański w 1895 roku skonstruował pierwszy polski szybowiec, którym pokonał imponujący na ówczesne czasy 30-metrowy dystans. Z kolei pułkownik Tadeusz Góra w 1939 roku otrzymał prestiżowe odznaczenie - słynny medal Lilienthala - za rekordowy, prawie 600-kilometerowy lot szybowcem. Kolejnym Polakiem, zasługującym na duże uznanie jest Bolesław Orliński, który mimo poważnych uszkodzeń swojego samolotu w miesiąc pokonał trasę z Warszawy do Tokio i z powrotem. Będący pod wielkim wrażeniem jego wyczynu Japończycy uhonorowali go cesarskim odznaczeniem. Jednak historia „polskich skrzydeł” to nie tylko indywidualne sukcesy rodzimych lotników. To również zwycięska walka o Ławicę – poznańskie lotnisko, jedno z najstarszych portów lotniczych w Polsce. A także innowacyjne konstrukcje, które powstały na deskach kreślarskich polskich konstruktorów.

ŻYŁEM, JAK CHCIAŁEM… GENERAŁ STANISŁAW SKALSKI (godz. 13:00). Fabularyzowany film dokumentalny, który opowiada o losach polskiego pilota z okresu II wojny światowej, generała Stanisława Skalskiego. „Naznaczony skłonnością do ryzyka, do przeżywania mocnej przygody - taką miał naturę, nieokiełznaną. Każda ryba, zwykła, płynie z prądem, a ryba szlachetna płynie pod prąd, i on był taką rybą szlachetną, która płynęła całe życie, permanentnie pod prąd” – tak zapisał się w pamięci rodziny i przyjaciół. Z filmu dowiemy się jakim człowiekiem był generał Skalski, jak przebiegała jego kariera wojskowa: edukacja w szkole podchorążych w Dęblinie, służba w pułku lotników w Toruniu, udział w kampanii wrześniowej i bitwie o Anglię oraz o jego zasługach w wyzwoleniu Europy. Poznamy szczegóły jego powrotu do kraju, oskarżeń o działania na szkodę Polski, pobycie w celi śmierci, uniewinnieniu i rehabilitacji. Dowiemy się także jak wyglądały ostatnie lata jego życia.

LISTY Z PŁONĄCEJ WARSZAWY (godz. 15:00) to Powstanie Warszawskie widziane oczami dwóch żołnierzy Wehrmachtu - Mathiasa Schenka (sapera) oraz Ludwiga Kerstiensa (radiotelegrafisty). Dwa odmienne spojrzenia i różne doświadczenia, jednak tak samo mocne doświadczenia, które całkowicie zmieniły ich podejście do życia. Pierwszy z żołnierzy miał 18 lat, gdy w sierpniu 1944 roku trafił do Polski. Okrucieństwa, z którymi zetknął się wówczas, mimo upływu lat nie pozwalają o sobie zapomnieć. Schenk ze łzami w oczach mówi o zbrodniach i gwałtach na kobietach i dzieciach, których dopuszczały się oddziały SS. Przyznaje przy tym, że w szeregach Wehrmachtu byli zdeprawowani zwyrodnialcy. Na jednym ze swoich kompanów, szczególnie brutalnym wobec cywilów dopuścił się nawet samosądu. Schenk po zakończeniu powstania zdezerterował z szeregów armii. Leżącego w śniegu mężczyznę znaleźli i ukryli polscy chłopi. W latach 80. XX wieku próbował spłacić dług wdzięczności i winy wobec naszego narodu, organizując transporty z pomocą.

Postać drugiego mężczyzny, Ludwiga Kerstiensa, większości widzów wyda się zapewne mocno kontrowersyjna, a jego wypowiedzi wręcz szokujące. Dla niego widok płonącej Warszawy był bowiem przeżyciem bardziej estetycznym niż emocjonalnym. Kerstiens wspomina także, że nie myślał o tym, że wśród powstańców znajdowały się kobiety i dzieci. Podobnie jak większość kolegów uważał, że byli oni zwyczajnymi bandytami. Gorsze zdanie miał jedynie o zapijaczonych, pozbawionych wszelkich zasad moralnych esesmanach. Jego sposób widzenia świata zmienił się radykalnie, gdy trafił do radzieckiej niewoli. Napisał wówczas wiele wierszy o mitomanii Hitlera i bezsensowności wojny, a po jej zakończeniu ukończył filozofię oraz pedagogikę i został nauczycielem.

GENERAŁ (godz. 16:00) to polski, czteroodcinkowy biograficzny serial telewizyjny produkcji TVN. Opisuje historię ostatnich dni życia generała Władysława Sikorskiego. Polityka prowadzona przez Sikorskiego przez wielu była nie do przyjęcia. Wojsko polskie było rozproszone, a dowódcy nie zawsze zgadzali się z posunięciami Sikorskiego - rodziło to wiele nieporozumień. Jaka jest prawdziwa historia jego życia i śmierci? Przez lata oficjalne brytyjskie raporty podawały, że samolot Liberator AL 523 z generałem Sikorskim, Naczelnym Polskim Wodzem i jego najbliższymi współpracownikami, kilkanaście sekund po starcie runął do wody w wyniku zablokowania steru wysokości. Wszyscy oprócz pilota zginęli. Ciała Zofii Leśniowskiej, córki generała Sikorskiego nigdy nie odnaleziono. W obliczu tragedii gibraltarskiej jej postać została zapomniana. Kochająca, dbająca o dobro ojca córka, była jednocześnie pełną werwy i inteligentną doradczynią Naczelnego Wodza, mającą wgląd w najważniejsze tajemnice państwowe. Współautor projektu, dziennikarz Dariusz Baliszewski stawia w programie pytania, które podważają dotychczasową wersję wydarzeń gibraltarskich: kto mógł chcieć wejść w posiadanie informacji do jakich miała dostęp Zosia i czy w ogóle trafiła ona na pokład Liberatora AL 523? Komu mogło zależeć na jej śmierci? Jakie są faktyczne powody śmierci generała?

PUŁKOWNIK HOUSE (premiera na Discovery Channel – godz. 11:00 oraz na Discovery Historia – godz. 21:00) Znany z tego, że „nie był znany”. Dyplomata, który pozostawał w cieniu po to, aby to inni mogli zaistnieć. Edward Mandell House, polityk i najbardziej zaufany doradca prezydenta USA Woodrowa Wilsona. Miał olbrzymi wpływ na strategię polityczną Stanów Zjednoczonych w okresie I wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Był określany mianem „pułkownika”, choć nie posiadał żadnego stopnia wojskowego. Odpowiadał za opracowanie paktu Ligi Narodów. Wniósł nieoceniony wkład w tworzenie historii państwa polskiego, jako mocny głos w dyskusji na temat utworzenia niepodległej Polski po I wojnie światowej. Pułkownik Edward Mandell House to faktyczny sternik amerykańskiej polityki zagranicznej w czasach I wojny światowej i konferencji pokojowej w Paryżu. Przez wiele lat był zapomniany. Nadszedł czas uznania i przybliżenia historii jego życia.

Wizja House’a, którą podzielał prezydent USA Woodrow Wilson, zakładała przyznanie narodom europejskim prawa do samostanowienia. Dzięki temu na mapę powróciły takie państwa jak: Polska, Serbia, Czechosłowacja i kraje nadbałtyckie. House nigdy nie zabiegał o honory, jednak z pewnością zapisał się jako wielki strateg na miarę Kissingera czy Brzezińskiego. Był przyjacielem Ignacego Paderewskiego, który w 1932 r. ufundował mu pomnik, stojący do dziś w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Film PUŁKOWNIK HOUSE to niezwykły dokument, który przybliży widzom życie i działalność polityczną Edwarda Mendella House’a. Narratorem filmu jest dziennikarz i historyk - Jacek Stawiski, który przeprowadził rozmowy z członkami rodziny „pułkownika” House’a, m.in. z jego prawnukami Edwardem Robbinsem i Janet Auchincloss.

 

MATERIAŁY PRASOWE DO POBRANIA

https://discovery.box.com/s/21fm6vnv11em9i7co5suiy6vkf3fermm

Kontakt
Beata Bartosiewicz
Wyślij wiadomość

Pozostałe informacje

BIG BROTHER - newsletter nr 5

19.04.2019  |
1. NOWI UCZESTNICY, NOWE EMOCJE. 2. DYNASTIA WIELKIEGO BRATA. 3. IGOR TĘSKNI ZA BOKSEM. 4. SZEŚĆ NOMINACJI. JAK TO SIĘ STAŁO? więcej

Wielkanocna premiera w HGTV Home & Garden

18.04.2019  |
Para w domu, para w pracy, para w remont! Małżeństwo pracujące razem to nie jest dobry pomysł?! Nic bardziej mylnego! Mirella i Marcin to duet idealny. Ona jest projektantką wnętrz z wieloma nietuzinkowymi pomysłami. On sprawia, że jej wyobrażenia stają się rzeczywistością. Wspólnie radzą sobie ze wszystkimi przeszkodami. Nierówne ściany, rozpadające się meble czy wadliwe instalacje to dla nich żaden problem. Mirella i Marcin z każdego pomieszczenia potrafią wyczarować miejsce dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. I to na jakich zasadach! Każdą metamorfozę muszą przygotować tylko w trzy dni. To nie wszystko! Z budżetem też nie poszaleją. Na wszystko mają jedynie dziesięć tysięcy złotych. Mirella i Marcin uwielbiają wnętrzarskie wyzwania. więcej

Szóstka: John trafia do szpitala po nocy spędzonej w kasynie

17.04.2019  |
John budzi się w szpitalu. Są przy nim dzieci. Mężczyzna jest coraz bliżej zupełnego zaprzepaszczenia swojej szansy na przeszczep, a tym samym rozpadu łańcucha. To od niego zależy, czy dojdzie do operacji. więcej
12345 ...550 Następne
Przejdź do:/550