Biuro Prasowe
TVN I DISCOVERY POLSKA

tel. (+48) 22 856 60 60    fax. (+48) 22 856 64 95

Informacje prasowe

Do pobrania
więcej »
Kontakt
Kontakt dla widzów
e-mail: widzowie@tvn.pl
tel. (+48) 22 856 61 61
Biuro Prasowe
e-mail: press@tvn.pl

tel. (+48) 22 856 60 60
fax. (+48) 22 859 65 94
RSS

Specjalna ramówka Discovery Historia - 11 listopada

Data publikacji: 6 listopada 2018 Data aktualizacji: 6 listopada 2018 RSS
Specjalna oferta programowa DISCOVERY HISTORIA utworzona z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przybliży widzom ważne wydarzenia i zasłużonych ludzi, którzy na stałe zapisali się na kartach naszej historii. Ciekawe programy, wybitne osobowości, a wśród nich Ci znani, m.in. generał Sikorski, generał Skalski, jak również Ci, o których wiele nie wiemy, a którzy dla naszej historii są niezwykle ważni jak pułkownik House czy zdolni piloci i naukowcy. Czas wyjaśnić to, co niewyjaśnione i poznać nieznane fakty.

POCZĄTKI POLSKIEJ AWIACJI (emisja godz. 10:00) Fascynujące losy polskiego lotnictwa, które zapisało się złotymi zgłoskami w historii światowej aeronautyki. W sześcioodcinkowej serii poznamy Polaków obdarzonych wybitnymi zdolnościami i ich, równie wybitne, osiągnięcia. Konstruktor, Czesław Tański w 1895 roku skonstruował pierwszy polski szybowiec, którym pokonał imponujący na ówczesne czasy 30-metrowy dystans. Z kolei pułkownik Tadeusz Góra w 1939 roku otrzymał prestiżowe odznaczenie - słynny medal Lilienthala - za rekordowy, prawie 600-kilometerowy lot szybowcem. Kolejnym Polakiem, zasługującym na duże uznanie jest Bolesław Orliński, który mimo poważnych uszkodzeń swojego samolotu w miesiąc pokonał trasę z Warszawy do Tokio i z powrotem. Będący pod wielkim wrażeniem jego wyczynu Japończycy uhonorowali go cesarskim odznaczeniem. Jednak historia „polskich skrzydeł” to nie tylko indywidualne sukcesy rodzimych lotników. To również zwycięska walka o Ławicę – poznańskie lotnisko, jedno z najstarszych portów lotniczych w Polsce. A także innowacyjne konstrukcje, które powstały na deskach kreślarskich polskich konstruktorów.

ŻYŁEM, JAK CHCIAŁEM… GENERAŁ STANISŁAW SKALSKI (godz. 13:00). Fabularyzowany film dokumentalny, który opowiada o losach polskiego pilota z okresu II wojny światowej, generała Stanisława Skalskiego. „Naznaczony skłonnością do ryzyka, do przeżywania mocnej przygody - taką miał naturę, nieokiełznaną. Każda ryba, zwykła, płynie z prądem, a ryba szlachetna płynie pod prąd, i on był taką rybą szlachetną, która płynęła całe życie, permanentnie pod prąd” – tak zapisał się w pamięci rodziny i przyjaciół. Z filmu dowiemy się jakim człowiekiem był generał Skalski, jak przebiegała jego kariera wojskowa: edukacja w szkole podchorążych w Dęblinie, służba w pułku lotników w Toruniu, udział w kampanii wrześniowej i bitwie o Anglię oraz o jego zasługach w wyzwoleniu Europy. Poznamy szczegóły jego powrotu do kraju, oskarżeń o działania na szkodę Polski, pobycie w celi śmierci, uniewinnieniu i rehabilitacji. Dowiemy się także jak wyglądały ostatnie lata jego życia.

LISTY Z PŁONĄCEJ WARSZAWY (godz. 15:00) to Powstanie Warszawskie widziane oczami dwóch żołnierzy Wehrmachtu - Mathiasa Schenka (sapera) oraz Ludwiga Kerstiensa (radiotelegrafisty). Dwa odmienne spojrzenia i różne doświadczenia, jednak tak samo mocne doświadczenia, które całkowicie zmieniły ich podejście do życia. Pierwszy z żołnierzy miał 18 lat, gdy w sierpniu 1944 roku trafił do Polski. Okrucieństwa, z którymi zetknął się wówczas, mimo upływu lat nie pozwalają o sobie zapomnieć. Schenk ze łzami w oczach mówi o zbrodniach i gwałtach na kobietach i dzieciach, których dopuszczały się oddziały SS. Przyznaje przy tym, że w szeregach Wehrmachtu byli zdeprawowani zwyrodnialcy. Na jednym ze swoich kompanów, szczególnie brutalnym wobec cywilów dopuścił się nawet samosądu. Schenk po zakończeniu powstania zdezerterował z szeregów armii. Leżącego w śniegu mężczyznę znaleźli i ukryli polscy chłopi. W latach 80. XX wieku próbował spłacić dług wdzięczności i winy wobec naszego narodu, organizując transporty z pomocą.

Postać drugiego mężczyzny, Ludwiga Kerstiensa, większości widzów wyda się zapewne mocno kontrowersyjna, a jego wypowiedzi wręcz szokujące. Dla niego widok płonącej Warszawy był bowiem przeżyciem bardziej estetycznym niż emocjonalnym. Kerstiens wspomina także, że nie myślał o tym, że wśród powstańców znajdowały się kobiety i dzieci. Podobnie jak większość kolegów uważał, że byli oni zwyczajnymi bandytami. Gorsze zdanie miał jedynie o zapijaczonych, pozbawionych wszelkich zasad moralnych esesmanach. Jego sposób widzenia świata zmienił się radykalnie, gdy trafił do radzieckiej niewoli. Napisał wówczas wiele wierszy o mitomanii Hitlera i bezsensowności wojny, a po jej zakończeniu ukończył filozofię oraz pedagogikę i został nauczycielem.

GENERAŁ (godz. 16:00) to polski, czteroodcinkowy biograficzny serial telewizyjny produkcji TVN. Opisuje historię ostatnich dni życia generała Władysława Sikorskiego. Polityka prowadzona przez Sikorskiego przez wielu była nie do przyjęcia. Wojsko polskie było rozproszone, a dowódcy nie zawsze zgadzali się z posunięciami Sikorskiego - rodziło to wiele nieporozumień. Jaka jest prawdziwa historia jego życia i śmierci? Przez lata oficjalne brytyjskie raporty podawały, że samolot Liberator AL 523 z generałem Sikorskim, Naczelnym Polskim Wodzem i jego najbliższymi współpracownikami, kilkanaście sekund po starcie runął do wody w wyniku zablokowania steru wysokości. Wszyscy oprócz pilota zginęli. Ciała Zofii Leśniowskiej, córki generała Sikorskiego nigdy nie odnaleziono. W obliczu tragedii gibraltarskiej jej postać została zapomniana. Kochająca, dbająca o dobro ojca córka, była jednocześnie pełną werwy i inteligentną doradczynią Naczelnego Wodza, mającą wgląd w najważniejsze tajemnice państwowe. Współautor projektu, dziennikarz Dariusz Baliszewski stawia w programie pytania, które podważają dotychczasową wersję wydarzeń gibraltarskich: kto mógł chcieć wejść w posiadanie informacji do jakich miała dostęp Zosia i czy w ogóle trafiła ona na pokład Liberatora AL 523? Komu mogło zależeć na jej śmierci? Jakie są faktyczne powody śmierci generała?

PUŁKOWNIK HOUSE (premiera na Discovery Channel – godz. 11:00 oraz na Discovery Historia – godz. 21:00) Znany z tego, że „nie był znany”. Dyplomata, który pozostawał w cieniu po to, aby to inni mogli zaistnieć. Edward Mandell House, polityk i najbardziej zaufany doradca prezydenta USA Woodrowa Wilsona. Miał olbrzymi wpływ na strategię polityczną Stanów Zjednoczonych w okresie I wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Był określany mianem „pułkownika”, choć nie posiadał żadnego stopnia wojskowego. Odpowiadał za opracowanie paktu Ligi Narodów. Wniósł nieoceniony wkład w tworzenie historii państwa polskiego, jako mocny głos w dyskusji na temat utworzenia niepodległej Polski po I wojnie światowej. Pułkownik Edward Mandell House to faktyczny sternik amerykańskiej polityki zagranicznej w czasach I wojny światowej i konferencji pokojowej w Paryżu. Przez wiele lat był zapomniany. Nadszedł czas uznania i przybliżenia historii jego życia.

Wizja House’a, którą podzielał prezydent USA Woodrow Wilson, zakładała przyznanie narodom europejskim prawa do samostanowienia. Dzięki temu na mapę powróciły takie państwa jak: Polska, Serbia, Czechosłowacja i kraje nadbałtyckie. House nigdy nie zabiegał o honory, jednak z pewnością zapisał się jako wielki strateg na miarę Kissingera czy Brzezińskiego. Był przyjacielem Ignacego Paderewskiego, który w 1932 r. ufundował mu pomnik, stojący do dziś w Parku Skaryszewskim w Warszawie. Film PUŁKOWNIK HOUSE to niezwykły dokument, który przybliży widzom życie i działalność polityczną Edwarda Mendella House’a. Narratorem filmu jest dziennikarz i historyk - Jacek Stawiski, który przeprowadził rozmowy z członkami rodziny „pułkownika” House’a, m.in. z jego prawnukami Edwardem Robbinsem i Janet Auchincloss.

 

MATERIAŁY PRASOWE DO POBRANIA

https://discovery.box.com/s/21fm6vnv11em9i7co5suiy6vkf3fermm

Kontakt
Beata Bartosiewicz
Wyślij wiadomość

Pozostałe informacje

NA WSPÓLNEJ: Marta dowie się o romansie Olafa?!

15.01.2019  |
Olaf spóźnia się na trening z Adą – ta jest wściekła. Przecież i tak mają dla siebie mało czasu! Grzegorz pyta Olafa, czy Marta wie o kochance. Instruktor pyta Kubickiego, na ile wycenia jego milczenie… Tymczasem Marta odkrywa coś, co kompletnie zwala ją z nóg! więcej

NA WSPÓLNEJ: Czy Igor i Ela odkryją, że Adam uwodzi ich córkę?

14.01.2019  |
Dziś występ klasy Julki przygotowany przez Adama. Julce idzie świetnie – Igor i Elżbieta są naprawdę dumni z córki! Jednak jej najbardziej zależy na opinii Adama… Nauczyciel bardzo ją chwali i – w tajemnicy przed rodzicami – daje jej śliczną bransoletkę. Julka jest bardzo szczęśliwa… więcej

NA WSPÓLNEJ: Adam obmacuje Julkę!

10.01.2019  |
Adam spotyka się z Julką nad jeziorkiem w parku. Nauczyciel tłumaczy jej, że w tańcu najważniejsze jest zaufanie do partnera. Zachęca do rozwijania wyobraźni i proponuje, że jej w tym pomoże. Namawia, by z zaufaniem oddała się w jego ręce. Aranżuje ćwiczenia, podczas których ma kontakt fizyczny z dziewczynką!!! więcej
12345 ...533 Następne
Przejdź do:/533