Biuro Prasowe
TVN I DISCOVERY POLSKA

tel. (+48) 22 856 60 60    fax. (+48) 22 856 64 95

Informacje prasowe

Do pobrania
więcej »
Kontakt
Kontakt dla widzów
e-mail: widzowie@tvn.pl
tel. (+48) 22 856 61 61
Biuro Prasowe
e-mail: press@tvn.pl

tel. (+48) 22 856 60 60
fax. (+48) 22 859 65 94
RSS

„Egipt: wyprawa w nieznane” - widzowie Discovery Channel będą świadkami historycznego odkrycia

Data publikacji: 12 kwietnia 2019 Data aktualizacji: 12 kwietnia 2019 RSS
Discovery Channel zapisuje się na kartach historii świata znaleziskiem świetnie zachowanej mumii arcykapłana sprzed 2,5 tys. lat! Starożytny egipski sarkofag, w którym dokonano odkrycia, otwarto podczas nagrania programu „Egipt: Wyprawa w nieznane”. Premiera już w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia o godz. 12:00.

Telewizyjne kamery towarzyszyły zespołowi egipskich archeologów i badaczy podczas eksplorowania starożytnej egipskiej nekropolii,  Al-Ghorifa  w Środkowym Egipcie, ok. 260 km na południe od Kairu. Przygoda rodem z filmów o Indianie Jonesie, tyle że tym razem rozgrywająca się w prawdziwym świecie, da widzom rzadko spotykaną możliwość dołączenia do wykopalisk archeologicznych, zobaczenia labiryntu podziemnych grobowców oraz odwiedzenia niedostępnych dotąd komór grobowych.

Poszukiwacz przygód i zapalony badacz Josh Gates oraz światowej sławy egiptolog dr Zahi Hawass, którego legendarna kariera trwa już od blisko 50 lat, zbadali głębokie podziemne tunele, zaś Chris Jacobs oraz dr Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyżej Rady Starożytności będą komentować dla widzów przebieg wydarzenia.

­– To było niesamowite przeżycie – powiedział Gates. – Nie ma wielu ludzi na świecie, którzy mogą pochwalić się wejściem do niezbadanych wcześniej starożytnych grobowców, szczególnie w towarzystwie żywej legendy takiej jak dr Hawass. Udało nam się udokumentować spektakularne artefakty i mumie oraz pokazać wszystko widzom. Takie emocje zdarzają się raz w życiu.

– W ciągu 50 lat pracy jako archeolog nigdy jeszcze nie doświadczyłem niczego na tak wielką skalę – powiedział dr Hawass. – Te znaleziska są zupełnie wyjątkowe. Dzięki takim odkryciom chcę ciągle pracować. Powodują one, że wciąż czuję się młody i pełen życia!

Świetnie zachowane szczątki arcykapłana, zmumifikowane 2,5 tys. lat temu, owinięte złotymi bandażami i pochowane w towarzystwie artefaktów to nie jedyne odkrycie, jakiego dokonano podczas nagrania programu „Egipt: Wyprawa w nieznane”. Widzowie będą również świadkami znalezienia m.in. drugiej mumii. Przedmioty znalezione w grobowcu oraz inskrypcje na sarkofagu świadczą o tym, że był to śpiewak w świątyni egipskiego boga Tota. W jego grobie złożono także: starożytną egipską grę planszową, szczątki psa oraz cztery urny na wnętrzności wyjmowane z ciała przed mumifikacją.

Podczas eksplorowania grobowców dr Hawass znalazł również tajemniczą głowę z wosku, którą badacze uznali za odlew głowy jednego z arcykapłanów. To dokładna woskowa podobizna człowieka sprzed 2,5 tys. lat – rysy twarzy są oddane tak szczegółowo, że można by go spokojnie rozpoznać w tłumie.

– Wyjątkowość tej podróży przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Jako pierwsi oglądamy te niesamowite starożytne skarby. Największe wrażenie robi jednak to, ile jeszcze zostało do zbadania. Bardzo się cieszę, że program obejrzą miliony ludzi na całym świecie. Wysyłamy w świat ważny komunikat, że Egipt jest bezpieczny i zapraszamy turystów – powiedział dr Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności.

„EGIPT: WYPRAWA W NIEZNANE”– PREMIERA JUŻ W NIEDZIELĘ,

14 KWIETNIA O GODZ. 12:00 NA DISCOVERY CHANNEL

 

MATERIAŁY PRASOWE POD LINKIEM:

https://discovery.box.com/s/kuewnm6o6cwspaco0zosvfu6lophuuo2

Pozostałe informacje

BIG BROTHER - newsletter nr 5

19.04.2019  |
1. NOWI UCZESTNICY, NOWE EMOCJE. 2. DYNASTIA WIELKIEGO BRATA. 3. IGOR TĘSKNI ZA BOKSEM. 4. SZEŚĆ NOMINACJI. JAK TO SIĘ STAŁO? więcej

Wielkanocna premiera w HGTV Home & Garden

18.04.2019  |
Para w domu, para w pracy, para w remont! Małżeństwo pracujące razem to nie jest dobry pomysł?! Nic bardziej mylnego! Mirella i Marcin to duet idealny. Ona jest projektantką wnętrz z wieloma nietuzinkowymi pomysłami. On sprawia, że jej wyobrażenia stają się rzeczywistością. Wspólnie radzą sobie ze wszystkimi przeszkodami. Nierówne ściany, rozpadające się meble czy wadliwe instalacje to dla nich żaden problem. Mirella i Marcin z każdego pomieszczenia potrafią wyczarować miejsce dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. I to na jakich zasadach! Każdą metamorfozę muszą przygotować tylko w trzy dni. To nie wszystko! Z budżetem też nie poszaleją. Na wszystko mają jedynie dziesięć tysięcy złotych. Mirella i Marcin uwielbiają wnętrzarskie wyzwania. więcej

Szóstka: John trafia do szpitala po nocy spędzonej w kasynie

17.04.2019  |
John budzi się w szpitalu. Są przy nim dzieci. Mężczyzna jest coraz bliżej zupełnego zaprzepaszczenia swojej szansy na przeszczep, a tym samym rozpadu łańcucha. To od niego zależy, czy dojdzie do operacji. więcej
12345 ...550 Następne
Przejdź do:/550