Biuro Prasowe
TVN I DISCOVERY POLSKA

tel. (+48) 22 856 60 60    fax. (+48) 22 856 64 95

Informacje prasowe

Do pobrania
więcej »
Kontakt
Kontakt dla widzów
e-mail: widzowie@tvn.pl
tel. (+48) 22 856 61 61
Biuro Prasowe
e-mail: press@tvn.pl

tel. (+48) 22 856 60 60
fax. (+48) 22 859 65 94
RSS

„Efekt Domina”: taniec trzcin

Data publikacji: 8 marca 2018 Data aktualizacji: 8 marca 2018 RSS
Czy w imię tradycji można skazywać kogokolwiek na gorszy los? Dominika Kulczyk nie godzi się na krzywdę kobiet i tym razem w Suazi poprowadzi akcję pomocową, która ma je wesprzeć. To niełatwe zadanie, bo w tym kraju zaszczytem jest być jedną z wielu żon tego samego mężczyzny. Drugi odcinek programu „Efekt Domina” już w najbliższą niedzielę o godz. 11.00.

Czy w imię tradycji można skazywać kogokolwiek na gorszy los? Dominika Kulczyk nie godzi się na krzywdę kobiet i tym razem w Suazi poprowadzi akcję pomocową, która ma je wesprzeć. To niełatwe zadanie, bo w tym kraju zaszczytem jest być jedną z wielu żon tego samego mężczyzny. Drugi odcinek programu „Efekt Domina” już w najbliższą niedzielę o godz. 11.00.

Królestwo Suazi to mały kraj na południu Afryki, w którym co trzecia osoba jest nosicielem wirusa HIV. Jest też ostatnią monarchią absolutną na tym kontynencie. To, co powie król staje się święte
i niepodważalne. Mimo takiego rygoru, wielu Suazyjczyków kocha rodzinę królewską. Mieszkańcy twierdzą, że dzięki niej ich królestwo ominęły problemy, które dotknęły sąsiednie kraje. Nigdy nie doświadczyli krwawych wojen jak Mozambik, nigdy nie przeżyli też brutalnych podziałów rasowych jak Republika Południowej Afryki w czasach apartheidu.

Ale Suazi to też miejsce, w którym w dalszym ciągu rządzi tradycja. Niestety stawia ona kobiety w dużo gorszej sytuacji niż mężczyzn. Po ślubie nie mogą bez zgody męża wyrobić paszportu czy podpisywać umów. Nie mają też prawa własności i z reguły po śmierci małżonka tracą wszystko na rzecz jego krewnych.

W Suazi mężczyźni mogą mieć wiele żon. Sam monarcha, Mswati III, ma ich kilkanaście. Jeszcze nie pobił rekordu swojego ojca Sobhozy II, który jak wierzą niektórzy, mógł mieć ich nawet sto. Według tradycji król może wypatrzyć sobie wybrankę podczas corocznych obchodów Tańca Trzcin. To święto, w którym biorą udział wszystkie suazyjskie panny na wydaniu. Dziesiątki tysięcy dziewcząt z całego kraju tańczy przed pałacem Królowej Matki. – Szanuję różne tradycje, ale ta czyni z kobiet przedmioty – podkreśla Dominika Kulczyk. – Dlatego chcemy pomóc wielu suazyjskim kobietom.

Kierowana przez nią Kulczyk Foundation wsparła w Suazi między innymi niesamowite przedsiębiorstwo społeczne Spice Girls, w którym kobiety produkują mi sos z ostrych papryczek. Taka aktywizacja kobiet pozwala im jakoś przetrwać w społeczności w której HIV przeplata się z przemocą domową.

PREMIERA DRUGIEGO ODCINKA: 11 MARCA, NIEDZIELA, GODZ. 11.00

Pozostałe informacje

BIG BROTHER - newsletter nr 5

19.04.2019  |
1. NOWI UCZESTNICY, NOWE EMOCJE. 2. DYNASTIA WIELKIEGO BRATA. 3. IGOR TĘSKNI ZA BOKSEM. 4. SZEŚĆ NOMINACJI. JAK TO SIĘ STAŁO? więcej

Wielkanocna premiera w HGTV Home & Garden

18.04.2019  |
Para w domu, para w pracy, para w remont! Małżeństwo pracujące razem to nie jest dobry pomysł?! Nic bardziej mylnego! Mirella i Marcin to duet idealny. Ona jest projektantką wnętrz z wieloma nietuzinkowymi pomysłami. On sprawia, że jej wyobrażenia stają się rzeczywistością. Wspólnie radzą sobie ze wszystkimi przeszkodami. Nierówne ściany, rozpadające się meble czy wadliwe instalacje to dla nich żaden problem. Mirella i Marcin z każdego pomieszczenia potrafią wyczarować miejsce dopasowane do potrzeb wszystkich domowników. I to na jakich zasadach! Każdą metamorfozę muszą przygotować tylko w trzy dni. To nie wszystko! Z budżetem też nie poszaleją. Na wszystko mają jedynie dziesięć tysięcy złotych. Mirella i Marcin uwielbiają wnętrzarskie wyzwania. więcej

Szóstka: John trafia do szpitala po nocy spędzonej w kasynie

17.04.2019  |
John budzi się w szpitalu. Są przy nim dzieci. Mężczyzna jest coraz bliżej zupełnego zaprzepaszczenia swojej szansy na przeszczep, a tym samym rozpadu łańcucha. To od niego zależy, czy dojdzie do operacji. więcej
12345 ...550 Następne
Przejdź do:/550