Aż 167 projektów zostało nadesłanych do platformy TVN Discovery Talents w ramach naboru specjalnego #wczterechścianach. To tylko jedna z kilku inicjatyw podjętych przez platformę w tym trudnym czasie, która miała na celu wsparcie i aktywizowanie polskich twórców.
W ramach naboru #wczterechścianach twórcy przesyłali scenariusze oraz krótkometrażowe filmy, których akcja rozgrywa się w zamkniętej przestrzeni podczas trwającej obecnie kwarantanny. Inicjatywa ruszyła już w pierwszych tygodniach izolacji, a w ciągu zaledwie 10 dni trwania naboru zgłoszono aż 167 propozycji – w tym 160 scenariuszy oraz 7 filmów. W trakcie burzliwej dyskusji gremium oceniające wybrało 10 wyróżniających się scenariuszy, spośród których ostatecznie wyłoniono jednogłośnie niezwykle oryginalny projekt pt. „Nierozłączki” autorstwa Macieja Sobczyka i Adama Baumana.

Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni jakością nadesłanych propozycji i ich różnorodnością. Szukaliśmy uśmiechu, pozytywnego spojrzenia, optymizmu i to się wielu autorom udało z powodzeniem osiągnąć. Cieszymy się, że prace nadsyłają nam zarówno doświadczeni scenarzyści, jak i początkujący autorzy – mówi Adrian Luzar, redaktor prowadzący portalu TVN Discovery Talents.
Być może już w tej chwili trzeba zmienić sposób myślenia o serialach w świecie pandemii i czekającej nas postpandemii. Moim zdaniem poczucie humoru będzie coraz bardziej w cenie. Na pewno warto inwestować energię w pomysły, które są nim wypełnione. Cieszy, że mamy tak duży potencjał wśród naszych autorów – uzupełnia Monika Trzósło, scenarzystka i redaktor TVN Discovery Talents.
Poza zwycięskim projektem, który został skierowany do dalszych prac przygotowawczych nad formułą z docelową emisją na antenie TVN7, wyróżniono również projekty: „Kwarantanna Love” (autorzy: Patrycja Szczepanowska i Damian Lu Wenta) oraz „W czterech ścianach” (autorzy: Dawid Adamowski, Stanisław Szumiejko, Karol Tarasewicz, Wincent Wiktorczyk).
Nabór #wczterechścianach został przeprowadzony w ramach TVN Discovery Talents – platformy TVN Discovery Polska, stworzonej z potrzeby przejrzystej współpracy z twórcami filmowymi i serialowymi: scenarzystami, reżyserami, producentami, ale także debiutantami, którzy nie mieli jeszcze szansy spróbować swoich sił w branży medialnej.
TVN Discovery Talents swoją działalność zainaugurował podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni we wrześniu 2019 roku. Do tej pory twórcy zgłosili ponad 550 projektów w dwóch trybach naboru: ciągłym (na serial komediowo-obyczajowy, komediowo-kryminalny, kostiumowy i medyczny) oraz specjalnym (nabory tematyczne, ograniczone czasowo). Autorów najlepszych projektów zaproszono na zamknięte dwudniowe warsztaty scenariopisarskie, w których dotąd wzięło udział 24 twórców.

Wśród naborów ciągłych najpopularniejszą kategorią okazały się seriale komediowo-obyczajowe (nadesłano 72 zgłoszenia, spośród których do dalszej pracy i na warsztaty zaproszono autorów 9 projektów) oraz seriale komediowo-kryminalne (58 zgłoszeń, do dalszej pracy i na warsztaty zaproszono autorów 9 projektów). W efekcie przeprowadziliśmy dwa dwudniowe bloki warsztatów dla twórców wyróżnionych we wrześniowych i grudniowych naborach. Trzecia sesja zamknęła się w marcu tego roku. Za prowadzenie warsztatów odpowiadają cenione ekspertki: scenarzystka i script coach Agnieszka Kruk oraz specjalistka Działu Badań TVN Discovery Dorota Pawelec.
Do tej pory zakończyły się także cztery nabory specjalne - obok naboru #wczterechścianach również: „Blisko nas” – nabór na projekt obyczajowego serialu codziennego oraz KINO 2020 – nabór w ramach Pierwszego Festiwalu Filmów w Czasie Kwarantanny organizowanego przez TVN Fabuła. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się nabór „Wielka szansa już nie wróci” – na scenariusz pełnometrażowej fabularnej komedii, czarnej komedii lub komediodramatu. W tym trwającym pół roku (wrzesień 2019 – marzec 2020) naborze przysłano 81 projektów, których weryfikacja trwa, a rezultaty poznamy pod koniec czerwca.
Widać, że sporo młodych ludzi zaufało nam i przysłało do nas swoje, być może, pierwsze prace. Czasami teksty strukturalnie nie były perfekcyjne, ale często zawierały dobre pomysły, przebijała z nich młodzieńcza energia i niestandardowe spojrzenie na rzeczywistość. Napisanie scenariusza filmowego komedii to wyzwanie, moim zdaniem najtrudniejszy gatunek, cieszę się zatem, że tylu twórców podjęło ten trud. Jesteśmy w trakcie oceny prac – komentuje szefowa Zespołu ds. Filmów Fabularnych Anna Waśniewska-Gill.
Oprócz prowadzonych naborów na pomysły i scenariusze do filmów i seriali TVN Discovery Talents organizuje także otwarte warsztaty i seminaria z autorytetami w dziedzinie kina i telewizji. Dotąd spotkania mistrzowskie pod egidą TVN Discovery Talents odbyły się z udziałem m.in. producenta Christiana Wikandera („Most nad Sundem”) oraz producentki Wendy West, showrunner serialu „Dexter”.
Jesteśmy zaszczyceni, że tylu twórców zdecydowało się zgłosić swoje projekty w ramach TVN Discovery Talents. Wierzymy, że nasza platforma jest przestrzenią dialogu z twórcami. Otwieramy się nie tylko na beneficjentów TVN Discovery Talents, ale na wszystkich filmowców i scenarzystów chętnych do współpracy. W związku z trwającą sytuacją izolacji narodziła się inicjatywa #zostańwdomu z TVN Discovery Talents. Rozpoczęliśmy serię spotkań online z ekspertami, którzy stoją za produkcjami fabularnymi TVN Discovery. W każdy wtorek na żywo na profilu Facebook’owym TVN Discovery Talents można uczestniczyć w rozmowie z uznanymi twórcami filmów i seriali – tłumaczy Kasia Mazurkiewicz, inicjatorka platformy TVN Discovery Talents.
W najbliższy wtorek 12 maja gośćmi panelu będą: reżyser Jan Komasa oraz producent Jerzy Kapuściński, którzy zdradzą tajniki produkcji nagrodzonego główną nagrodą na Tribeca Film Festival filmu "Sala samobójców. Hejter". Dotąd w cyklu gościli m.in. aktor Adam Woronowicz („Kod genetyczny”), producenci Adrianna Przetacka („Kod genetyczny”), Artur Kowalewski („Odwróceni”, „Wataha”), Dorota Kośmicka („Motyw”, „Diagnoza”), Anna Waśniewska-Gill („25 lat niewinności. Historia Tomka Komendy) czy scenarzystka i szefowa Działu Kreacji Seriali TVN Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem widzów – najpopularniejsze ze spotkań obejrzano ponad 17 tysięcy razy, a w każdym tygodniu spotkania docierają nawet do stu tysięcy odbiorców.